YEREL
Giriş Tarihi : 15-03-2024 09:30   Güncelleme : 29-05-2024 04:38

TÜMKİAD Başkanı Kurum’dan Örnek Davranış

Edirneli hayırsever Tüm Kalkınma İş Adamları Derneği (TÜMKİAD) İl Başkanı Oğuz Kurum ve Yönetim Kurulu üyeleri kentteki çok sayıdaki bakkal ve ekmek fırınındaki veresiye defterlerini satı alarak ihtiyaç sahibi çok sayıdaki vatandaşın borcunu kapattı

TÜMKİAD Başkanı Kurum’dan Örnek Davranış

Oğuz Kurum, “Bizler TÜMKİAD olarak Edirne’de irili ufaklı esnafımızı gezerek, ahilik geleneğinin devamı olan zimem defteri uygulaması bugünkü adıyla veresiye defteri uygulaması olan bu geleneği yaşatmak için garip gurebanın borçlarını kapattık. Biz bu geleneğin yaşatılması, bu geleneğin sahip çıkılmasını hedefliyoruz. Edirne’deki, hali vakti yerinde olan insanların bu geleneği yaşatmasını ve garip gurebaya Ramazanda yardımcı olmaya davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

Edirneli hayırsever Tüm Kalkınma İş Adamları Derneği (TÜMKİAD) İl Başkanı Oğuz Kurum ve Yönetim Kurulu üyeleri kentteki çok sayıdaki bakkal ve ekmek fırınındaki veresiye defterlerini satın alarak ihtiyaç sahibi çok sayıdaki vatandaşın borcunu kapattı.

“Çok sayıdaki vatandaşın borcunu kapattı.”

TÜMKİAD Edirne İl Başkanı Oğuz Kurum, yönetim kurulu üyeleriyle beraber kentteki bakkal ve fırınları gezerek, Zimen Defteri (Veresiye Defteri) uygulamasını devam ettirdiler. Bakkal ve fırın gezen hayırsever Oğuz Kurum ve yönetim Kurulu üyeleri, fakir dukaranın Ramazan ayında rahat bir nefes almasını sağladı.

Oğuz Kurum, gazetecilere yaptığı açıklamada Osmanlı’ya Başkentlik yapmış Edirne’de Zimen Defteri uygulamasının devam ettirerek, ihtiyaç sahiplerine nefes olmatı amaçladıklarını vurguladı. Edirne’deki hali vakti yerinde olan herkesin Zimen Defteri geleneğini Sürdürmeye davet eden Kurum, şunları söyledi:


“Öncelikle tüm İslam aleminin Ramazan-ı Şerifi’ni tebrik eder bütün İslam aleminin Ramazan’ını rahat huzurlu ve bereketli bir şekilde geçirmesini dileriz. Bizler TÜMKİAD olarak Edirne Şubemizde bir araya gelerek Edirneli irili ufaklı esnafımızı gezerek, ahilik geleneğinin devamı olan zimem defteri uygulaması bugünkü adıyla veresiye defteri uygulaması olan bu geleneği yaşatmak için garip gurebanın borçlarını kapattık. Biz bu geleneğin yaşatılması, bu geleneğin sahip çıkılmasını hedefliyoruz. Bu mirasın takipçisi olma yolunda herkesin elini taşın altına koymasını bekliyoruz. Ramazan zorlu bir süreç. Özellikle garibanların yanında olmak çok önemli. Mevlana Hazretleri’nin buyurduğu gibi ‘Dışımızı da içimiz kadar süslememiz gerekiyor.’ Dışımızı halkımız, içimizi hak görüyor. Edirne’deki, hali vakti yerinde olan insanların bu geleneği yaşatmasını ve garip gurebaya Ramazanda yardımcı olmaya davet ediyoruz.”

AdminAdmin