YEREL
Giriş Tarihi : 05-09-2022 00:40   Güncelleme : 18-11-2022 19:39

SAĞANAK YAĞIŞ KAPIKULE SINIR KAPISINI GÖLE ÇEVİRDİ.

Edirne’de etkili olan sağanak yağış Kapıkule Sınır kapısını göle çevirdi. Dönüş yolunda olan ve Sınır kapısında çıkış yapmak için sırada bekleyen gurbetçiler araçları su içinde kaldı. Önceki gün 18.00 sularında başlayan ve 3-4 saat boyunca etkisini sürdüren sağanak yağış başta il Merkezi olmak üzere Kapıkule Sınır kapısı ve merkez köyleri etkisi altında bıraktı.

SAĞANAK YAĞIŞ KAPIKULE SINIR KAPISINI GÖLE ÇEVİRDİ.

1683Kapıkule Sınır Kapısında hayatı felç eden sağanak yağış nedeniyle geliş ve gidişlerde aksama yaşandı. Edirne Valisi Kürşat Kırbıyık, Belediye Başkanı Recep Gürkan, İl Emniyet müdürü Mustafa Alçalar Sınır kapısında inceleme yaptı. Edirne Belediyesi İtfaiye ekipleri , AFAD ve İl Özel idaresi  Ekipleri koordineli bir şekilde  gece boyunca kesintisiz çalışma yaparak sınır kapısını göle çeviren  suyun tahliyesini gerçekleştirdi.  

Öte yandan Edirne Valiliği’inden konuyla ilgili  yapılan açıklamada; “İlimiz genelinde 02.09.2022 Cuma günü saat 18:00 sıralarında başlayan yoğun yağış nedeniyle; merkez ilçemizde Kapıkule Gümrük Sahası ve bir iş yeri, Süloğlu ilçemizde ise Yağcılı ve Domurcalı köylerimizde birer ev olmak üzere toplam 4 ihbar 112 Acil Çağrı Merkezince alınmıştır.

 

Alınan ihbarlarla ilgili olarak hızlı bir şekilde harekete geçilip, Süloğlu ilçemizdeki 2 ihbara yönelik Süloğlu İtfaiyesi ve AFAD Arama Kurtarma Ekipleri sevk edilirken,

Kapıkule Gümrük Sahasında yaşanan su baskını ile ilgili olarak Edirne İl Özel İdaresi, DSİ 11. Bölge Müdürlüğü, Edirne Belediyesi İtfaiyesi, Jandarma ve UMKE ekipleri tarafından,

-3 adet iş makinası

-5 adet itfaiye aracı

-6 adet vidanjör

-3 adet arama kurtarma aracı

-86 personel ile olaya müdahale edilmiştir.

Kapıkule Gümrük Sahasındaki su baskınıyla ilgili olarak sahadaki suyun tahliye çalışmaları ekiplerce hızlı bir şekilde yapılmaktadır.

Kapıkule Gümrük Sahasında yapılan çalışmalar neticesinde giriş tarafında işlemler yapılmaya başlanmış olup, gümrük çıkış sahası tarafında temizlik ve su tahliyesi işlemleri hızlı bir şekilde devam etmektedir.”ifadelerine yer verildi.

AdminAdmin