YEREL
Giriş Tarihi : 05-01-2023 03:33   Güncelleme : 22-02-2023 01:45

POLİS, GÜMRÜK VE JANDARMA PERSONELİNE BAŞARI BELGESİ

Vali Kırbıyık; Edirne'de bu yıl 1 ton 461 kilogram uyuşturucu ile 5 milyon uyuşturucu hap ele geçirildi

POLİS, GÜMRÜK VE JANDARMA PERSONELİNE BAŞARI BELGESİ

Vali Kırbıyık; Edirne'de bu yıl 1 ton 461 kilogram uyuşturucu ile 5 milyon uyuşturucu hap ele geçirildi

Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık, son günlerde yaptıkları başarılı operasyonlarda yüzlerce kilo uyuşturucu ve kaçak eşya ele geçiren Gümrük, Polis ve Jandarma ekiplerini başarı belgesi ile ödüllendirdi.

Vali Kırbıyık, ödül töreninde yaptığı konuşmada; “Tüm suçlarla olduğu gibi uyuşturucu ve kaçakçılık suçlarıyla mücadele etmek de bizim temel hedefimiz ve önceliğimiz. Bu doğrultuda valiliğimizin koordinasyonunda güvenlik birimlerimizce amansız bir mücadeleye devam ediyoruz. Burada Emniyet Müdürlüğümüz, Jandarma Komutanlığımız, Gümrük Muhafaza ekiplerimiz 7 gün 24 saat esasına göre her türlü teknik imkânı kullanarak bu suçların önlenmesine yönelik ve bu suçlar eğer işlenme aşamasındaysa faillerin yakalanmasına yönelik çalışmalarını aralıksız şekilde sürdürüyorlar.

Özellikle sizlerin de malumu son dönemde çok başarılı yakalamalar da gerçekleşti. Bugün burada bu başarılı çalışmalara imza atan arkadaşlarımızı tebrik etmek, ödüllendirmek amacıyla onlara başarı belgesi takdim etmek için toplanmış bulunuyoruz. Sizlerin de malumu uyuşturucu suçları ile mücadelede 3 temel başlık var. Bir tanesi arzla mücadele arzın azaltılması. Uyuşturucunun gençlerimizi ve milletimizi zehirlemesine engel olunması. İkinci olarak talebin daraltılması bu konuda farkındalık çalışmalarının yürütülmesi, gençlerimizin bilinç seviyesinin yükseltilmesi. Bu çerçevede de İçişleri Bakanlığı’nın koordinasyonunda uygulanan en iyi narkotik polisi anne uygulaması geniş kitlelere yayılmaya devam etmekte. Yine “‘UYUMA” uygulamamız çerçevesinde de vatandaşlarımız şahit oldukları, gördükleri herhangi bir uyuşturucu suçunu rahatlıkla bir uygulama üzerinden güvenlik ve emniyet birimlerimize ulaştırabilmektedirler. Üçüncü önemli başlık da rehabilitasyondur bildiğiniz üzere. Uyuşturucuya bir vesileyle bulaşmış gençlerimizin tekrar tedavi edilip topluma kazandırılması da son derece önemli bir başlıktır. Bu çerçevede başta Sağlık Müdürlüğümüz, Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğümüz olmak üzere gerekli çalışmaları devam ettiriyoruz. İlimizde devlet hastanelerinin yanı sıra üniversite hastanemizde bir AMATEM yani rehabilitasyon bölümümüz var. İnşallah şimdi Sağlık Bakanlığına bağlı yeni bir AMATEM inşası da gerçekleştirilecek. Yakın zamanda ihalesi yapıldı. Son süreçlerinin sözleşme aşamasındayız. Ondan sonra inşaat süreci başlayacak ve o alanda da kapasitemiz artacak. Ama birinci başlığa dönecek olursak arzla mücadele bizim temel görevimiz. Bugün burada sizlere arzla mücadelede son dönemde neler yapıldığını hatırlatmak için bir araya gelmiş bulunmaktayız. Uyuşturucu ile ilgili yakalamalardaki sadece son üç aydaki önemli yakalamaları size ifade etmek istiyoruz. 

Burada 3 Ekim tarihinde Emniyet Müdürlüğümüzün Narkotik Suçlarla Mücadele birimleri tarafından yapılan çalışma sonucunda toplam 94 kilo 754 gram ağırlığında skunk maddesi yakalandı. Yine aynı tarihte 2 kilo 126 gram seviyesinde yakalanan skunk maddesi oldu.

Havsa ilçesinde İl jandarma Komutanlıkları ekiplerimizce gerçekleştirilen 15 Kasım’daki operasyon sonucunda toplam 56 kilogram skunk maddesi ele geçirildi. Yine bu operasyonda yakalanan şahsın İstanbul ilinde belirttiği ikametinde yapılan aramada da 1,5 kilogram daha skunk maddesi orada da ele geçirilmiş oldu. 

Gümrük Muhafaza ekiplerimizce 3 Aralık tarihinde yapılan operasyon sonucunda 130 kilogram esrar,294 kg ecstasy, 4 kg kokain ve 100 gr mannipol olmak üzere piyasa değeri toplam yaklaşık 93 milyon Türk lirasını bulacak şekilde bir uyuşturucu madde yakalamasını da Gümrük Muhafaza ekiplerimiz gerçekleştirdiler. 

Yine İl Jandarma Komutanlığı ekiplerimizce 10 Aralık tarihinde yapılan operasyonda 3 kg 219 gr skunk maddesi ele geçirildi. Jandarma Komutanlığımızın bir başka başarılı operasyonu 11 Aralık tarihindeydi. Burada da yine 4,5 kg esrar maddesi yakalandı.

İl Emniyet Müdürlüğümüzün 13 Aralık tarihinde yaptığı operasyonda yaklaşık 39 kg civarında skunk maddesi ele geçirildi. Emniyet Müdürlüğümüzün 17 Aralık tarihinde yaptığı yine Gümrük Muhafaza ekiplerimizin de katkısıyla gerçekleştirilen operasyonda 96 kg skunk maddesi yakalandı. Bunun da piyasa değeri yaklaşık 30 milyon TL’nin üzerindeydi. 

24 Kasım tarihinde son dönemlerin en büyük yakalamalarının birini gerçekleştirdik. Burada Kapıkule’de İl Jandarma Komutanlığımızın takipli dosyası çerçevesinde Gümrük Muhafaza ekiplerimizin de katkısıyla yaklaşık 30 kg üzerinde 33 kg kokain,2 kg metamfetamin,460 kg ecstasy hap, reçine esrar ve likit esrar ele geçirildi. Bu da ifade ettiğim gibi bu yılın ve son dönemlerin en büyük yakalamalarından bir tanesiydi.

Son olarak 27 Aralık tarihinde de İl Emniyet Müdürlüğümüz tarafından 1 kg metamfetamin ele geçirilmiştir.

Değerli arkadaşlar, 2022 yılının toplam rakamlarına baktığımızda şu ana kadar 313 kg skunk ele geçirildiğini görüyoruz.863 kg esrar,132 kg eroin,71 kg kokain,64 kg metamfetamin ve yine 1 milyon 641 bin kök kenevir, 3 milyonun üstünde ekstazi,2 kg sentetik kannobinoid,1058 adet sentetik esrar,13 kg da afyon sakızı ele geçirildi. Toplam yakalanan miktara baktığınızda 1 ton 461 kg uyuşturucu madde ele geçirildi. Yaklaşık 5 milyona yakın da ecstasy hap ele geçirildi. Yakalamaların toplam TL karşılığına baktığımızda 980 milyon Türk lirasına yakın bir miktar olduğunu görüyoruz.

AdminAdmin