YEREL
Giriş Tarihi : 22-03-2023 04:35   Güncelleme : 24-04-2023 18:07

EDİRNE İL MÜFTÜSÜ HASAN BAŞOĞLU, CAMİLERDE TOPLANAN 800 BİN LİRA AFAD HESABINA YATIRILDI

Edirne İl Müftüsü Hasan Başoğlu, On bir ayın Sultanı Ramazan ayının başlamasına sayılı günler kala yaptığı açıklamada, bu yıl fitrenin asgari 70 TL olarak belirlendiğini ve deprem dolayısıyla ramazan ayı başlamadan da verilebileceğini söyledi.

EDİRNE İL MÜFTÜSÜ HASAN BAŞOĞLU, CAMİLERDE TOPLANAN 800 BİN LİRA AFAD HESABINA YATIRILDI


Bir süre önce İl Müftüleri Kararnamesi ile Edirne’ye atanan İl Müftüsü Hasan Başoğlu, kentteki basın mensuplarıyla kahvaltı etkinliğinde bir araya geldi. Başoğlu, basın toplantısında yaptığı açıklamada, AFAD’a bağışlanmak üzere camilerden 800 bin TL toplandığını belirterek, Edirne halkına teşekkür etti. Başoğlu, “Edirne halkına çok teşekkür ediyorum. Gerçekten duyarlı, kalbi güzel insanlar. Yaklaşık 800 bin lira kadar camilerimizden para topladık. Bunu AFAD’ın hesabına ilk Cuma yatırdık. Onun haricinde bizim ilk günden beri Türkiye Diyanet Vakfı’nın ve Diyanet İşleri Başkanlığı olarak deprem bölgesindeyiz. Ben Adıyaman’a gittim 3’ncü gün oradaydım. Yaklaşık orada 2 bin 500 tane cenazemizi biz bir günde defnetmek durumunda kaldık. İnsanların ben oradaki hallerini gördüm.” dedi.

Başoğlu, deprem dolayısıyla fitrenin ramazan ayından önce de verilebileceğini belirterek, fitrenin bu yıl asgari 70 TL olarak açıklandığını söyledi.

Başoğlu, “Bir kimse oruç tutamazsa, fidye vermesi gerekiyor. Fitre miktarı aynı zamanda günlük fidye kefareti gibidir. Yani 30 günse, bir kimse 2 bin 100 lira, Ramazan ayında tutamadığı orucun en asgarisi fidye verir. “ ifadelerini kullandı.
Edirnelilerin Ramazan ayının ilk günü yaklaşık 14 saat oruç tutacaklarını belirten Başoğlu, ezanın okunduğu an orucun açılabileceğini de söyledi.

Hasan Başoğlu, “Ezan okundu, hoca Allah’u Ekber der demez yemeğe başlaya bilir miyiz?’ Evet. Akşam ezanı okunur okunmaz hoca ‘Allah’ derken ‘a’ harfinde iftar açılır. Ama aynı şekilde imsakta da hoca ezan okuyor ya, o zaman da ‘a’ derken yemeği kesmeleri bırakmaları gerekiyor. “ ifadelerine yer verdi.

AdminAdmin