YEREL
Giriş Tarihi : 26-08-2022 20:01   Güncelleme : 05-09-2022 00:24

Altunhan, Fren patladı mazereti tamamen paçayı kurtarmak için

Geçtiğimiz günlerde Gaziantep, Rize ve  Mardin’de  peş peşe meydana gelen Otobüs kazaları  ile ilgili çarpıcı açıklamalar yapan Türkiye Otobüsçüler Derneği Önceki dönem Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Altunhan, Ulaştırma Bakanlığına seslenerek, yollarda, yol radarlarının çok sık bir şekilde görev yapması gerektiğini ve hız limitini aşan otobüs, minibüs, Kamyon gibi araçlara para cezası yerine istisnasız trafikten men cezasının verilmesi gerektiğini ifade etti.

Altunhan, Fren patladı mazereti tamamen paçayı kurtarmak için

 

“BİR OTOBÜS İSTEDİĞİ ZAMAN  170 KM HIZ YAPABİLİR”

Bir otobüsün sabit hız limiti ayarlanmadığı takdirde istediği zaman  170 km’ye kadar hız yapabileceğine dikkat çeken Altunhan; “ Eğer otobüsün hız limiti yapılmazsa istendiği takdirde 170 km’ye kadar hızını çıkarabiliyor. Bu otobüsü bu hızda durdurmak imkansız. Ama 95 yada 100 km hızla giden bir araçta frene dokunduğunuz anda otobüsün çok rahat bir şekilde durması sağlanır. Ben kazar görüntülerini izledim. Deyim yerindeyse rüzgardan daha hızlı bir süratle geliyor ve kaza yapıyor.” Dedi.

Altunhan;  Bu gerçekleşen kazalarla ilgili bilir kişi olarak hiç kimse gerçekleri anlatmıyor. Bu gibi kazalara çare olacak ve önlemlerin alınacağı açıklamalar yapılmalı. Bakı bu yaşanan üzücü kazalar 1 hafta 10 gün sonra yine unutulacak.  Ne zaman yine bir sürü can gidecek ve yine akla gelecek.

“MARMARA BÖLGESİNDE EN BÜYÜK FİLOYA SAHİBİZ”

Marmara bölgesinde en büyük Otobüs ve minibüs filosuna sahip büyük bir firmaya sahip olduğunu ifade eden Altunhan; “Benim otobüsle ilgili motor ustalığım vardır. Türkiye’de bu işi en iyi bilenlerden birisiyim. Elektrik Ustalığım vardır. Şoförlüğüm vardır. Bir otobüsün ya da kamyonun Direksiyon milinden girerim egzozundan çıkarım. Bu işi yapanlarda kimse bu kadar bilmez.  Bakın bir kaza oluyor. Sebep olarak “Fren patladı” diyorlar. Bunu da adli mercileri yanıltmak için böyle söylüyorlar. Büyük araçlarda (Otobüs, Kamyon v.b..)  fren patlaması diye bir şey yoktur. Eğer Otobüs veya kamyonda fren patlama durumu yaşanırsa o  araç kendi kendini kilitler ve yol almaz. Yani anında bütün tekerlekleri kilitlenir. O araç hareket edemez.  Büyük araçlarda fren patlaması diye bir şey yoktur. Ben sektörün mutfağından geliyorum ve 50 senedir frencilik yapan benim. “Fren patladı” mazereti tamamen paçayı kurtarmak için söyleniyor.” dedi.

“OTOBÜS VE KAMYONLARINDA KALICI HIZ LİMİTİ AYARLANMALIDIR”

    Otobüs ve kamyon kamyonlarda bu tür kazaların yaşanmaması için alınacak en önemli önemlerin başında kalıcı hız limit ayarlarının mutlaka yapılması gerektiğini ifade eden Altunhan; “Bakın örneğin biz filomuza otobüs alırken fabrikadan çıkışı yapılmadan önce hız limitini 95/105 km’ye ayarlamasını talep ediyoruz ve bizim otobüslerimiz istese de  95/105 km’nin üzerine çıkamıyor.  Bu kazaların çoğu aşırı hız, dikkatsizlik ve uykudan  kaynaklanmaktadır.” dedi.

AdminAdmin