GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-08-2022 17:31   Güncelleme : 05-09-2022 00:25

81 ilde sosyal konut projesine 240 ay vade imkanı!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, dünkü kabine sonrasında sosyal konut projesine yönelik açıklamalar yaptı. Bakan Kurum, 240 ay vade olacağını ve asgari ücretlinin ödeyebileceği tutar olacağını söyledi.

81 ilde sosyal konut projesine 240 ay vade imkanı!

Cumhuriyet tarihinin en büyük Sosyal Konut projesi için geri sayım başladı. 81 ilde dar gelirli vatandaşlar için inşa edilecek konutların detayını 13 Eylül'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklayacak.

"GELİR SINIRI İSTANBUL'DA 16 BİN, DİĞER İLLERDE 14 BİN"

Kabine toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını cevaplayan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, projeyle ilgili şu bilgileri verdi:

"Proje kapsamında İstanbul'da geliri 16 bin, diğer illerde ise 14 bin liranın altında olanlar ev sahibi olabilmek için TOKİ'ye başvuru yapabilecek. 30 yaş altı gençlere yaklaşık yüzde 20 kontenjan ayrılacak. Yaş skalası ve bir oran belirleyeceğiz. Diyelim ki konut projesine giremediniz, arsaya başvurup kendi evinizi de yapabileceksiniz. Yeni evliler diye bir kategori olmayacak, onlardan kastımız gençler. 240 aya kadar da vade imkanı olacak."

Konutların aylık taksitlerinin asgari ücretlilerin ödeyebileceği bir tutar olacağını belirten Kurum, “Ödemelerin toplam hane gelirinin yüzde 30'unu aşmaması gerekiyor" dedi.

YÜZDE 20 KONTENJAN

Peki taksitler nasıl olacak? 240 aya kadar vade seçenekleri olacak. Peki bazı kontenjan ayrıldı mı? Elbette bunlar için ayrı kontenjanlar ayrıldı fakat en çok dikkat çeken nokta 30 yaş altı için yüzde 20 kontenjan ayrılmış olacak.

13 Eylül’de açıklanacak detaylar. Bu kapsamda inşa edilecek konutların da 2.5-3 yıl içerisinde hak sahiplerine teslim edileceği vurgulandı.

AdminAdmin