YEREL
Giriş Tarihi : 17-08-2022 20:44   Güncelleme : 18-11-2022 19:42

ETUS BAŞKANI HAKAN GİYİK; “TOPLU TAŞIMAYA GELEN ZAM SİZİ NEDEN BU KADAR RAHATSIZ ETTİ?”

Geçtiğimiz günlerde Ak Parti Meclis Üyelerinin ETUS ZAMMI ile ilgili yaptığı açıklamalara cevap veren ETUS Başkanı Hakan Giyik ; “Tabii ki taleplerimiz oluyor ama rakam belirleme gibi bir şansımız yok.

ETUS BAŞKANI HAKAN GİYİK; “TOPLU TAŞIMAYA GELEN ZAM SİZİ NEDEN BU KADAR RAHATSIZ ETTİ?”

Bu zammı aldığım gün gerçekleşen meclis toplantısında 45 dakikalık bir tartışma yaşandı. Bu tartışmanın neden yaşandığını da anlamış değiliz. Sadece toplu taşıma mı zam aldı? Diğer esnaf zam almadı mı? Toplu taşımaya gelen zam sizi neden bu kadar rahatsız etti. Açıklama yapan AK Parti Belediye Meclis üyesi arkadaşımız demiş ki; “Mazot indirime gidiyor, Neden bu kadar zam veriyorsunuz? Buradan da sizin aracılığınızla da ben “ZAM” konusunu kabul oyları ile geçiren meclis üyelerimize ve Belediye Başkanımız Recep Gürkan'a teşekkür ediyorum. Toplu Taşımaya yapılan zam ile ilgili sosyal medyada yapılan yorumları sayfa sayfa alan arkadaşımız basın mensuplarına göstererek açıklamalarda bulunmuş. Bu tür davranışlar bize yakışmaz.

 

Geçtiğimiz günlerde Ak Parti Meclis Üyelerinin ETUS ZAMMI ile ilgili yaptığı açıklamalara cevap veren ETUS Başkanı Hakan Giyik ; “5 Ağustos tarihinde Edirne Belediyesi tarafından Toplu Taşıma, Taksi ve Servis esnafımıza zam verildi. Bu zam TUİK verilerine göre, TEFE, TÜFE ortalaması alındıktan sonra bize veriliyor. Yani bizim burada fiyat belirleme şansımız hiç yok. Yapılan araştırma ve incelemede oran 25,08 olarak çıkmış ve bu oran bizim güncel rakamlarımıza zam olarak ilave edilmiştir. Bizim 5,50 olan rakamı 7 lira, 8 lira yapın gibi rakamlar telaffuz etme şansımız asla yok. Tabii ki taleplerimiz oluyor ama rakam belirleme gibi bir şansımız yok. Bu zammı aldığım gün gerçekleşen meclis toplantısında 45 dakikalık bir tartışma yaşandı. Bu tartışmanın neden yaşandığını da anlamış değiliz. Sadece toplu taşıma mı zam aldı? Diğer esnaf zam almadı mı? Toplu taşımaya gelen zam sizi neden bu kadar rahatsız etti. Açıklama yapan AK Parti Belediye Meclis üyesi arkadaşımız demiş ki; “Mazot indirime gidiyor, Neden bu kadar zam veriyorsunuz? Buradan da sizin aracılığınızla da ben “ZAM” konusunu kabul oyları ile geçiren meclis üyelerimize ve Belediye Başkanımız Recep Gürkan'a teşekkür ediyorum. Toplu Taşımaya yapılan zam ile ilgili sosyal medyada yapılan yorumları sayfa sayfa alan arkadaşımız basın mensuplarına göstererek açıklamalarda bulunmuş. Bu tür davranışlar bize yakışmaz. Bakın Doğalgaz ve elektriğe sürekli zam geliyor. O zaman bizde sosyal medyadaki binlerce yorumu alıp sergileyelim mi? Biz zam almayalım mı? Şu anda gelirimiz giderimizi karşılamıyor. Verdiği bilgilerin aslı astarı yok. Ne sisteme uygun bilgiler ne de matematiğe uygun bilgiler vermiş. Hiçbir hesap tutmuyor. Dün itibariyle zammımız başladı. Bugüne kadar günlük 20 bin yolcu ile gidiyoruz. Bu tür haddini aşan konuşmaları böyle siyasilerin yapmaması gerekiyor. Biz her sene genel kurulumuzu yaparız, ETUS ortaklarına hesap veririz. Bize ETUS ortağı hesap sorar. A veya B kişisi soramaz. O kendi işine baksın. O da esnaflık yapıyor. Geçen sene aldığı parayla şu anda aldığı para aynı mı, o zam yapmamış mı? Pandemide 30 milyon lira zararımız oldu niye çıkıp açıklama yapmadılar. Çıksaydı, bize destek olsaydı.
Bizler büyük aileyiz, yok ETUS batak içinde diyor. Burasını ne Hakan Giyik batırır ne da başkası. Burası batmaz. Son nefesimize kadar mücadelemizi edeceğiz. Biz bu işe dün başlamadık yarın da bırakmayacağız” dedi.
Dün itibariyle zamlı tarifenin başladığını belirten Giyik, yeni sezon hazırlıkları hakkında da bilgiler verdi.
Giyik, “Dün itibariyle zamlı tarifemiz başladı, iyi tepkiler de var kötü tepkiler var. Biz şu anda istikrarlı bir şekilde araçlarımızın arızalarını giderip, bakımlarını yapıp, sezona hazırlanıyoruz. Şu anda 20 bin yolculukta 92 araç çalışıyor. Sezona da 200 araçla girmeyi planlıyoruz. Vatandaşlarımız bize güvensin. Kimsenin mağdur olmaması için uğraşıyoruz. Şu anda bekleme sürelerinden dolayı şikayetler alıyoruz. 10-15 gün içinde ortadan kalkacak. Buna emin olsunlar. Kesinlikle bu işi biz yapacağız ve bu işi en iyi şekilde yaparak vatandaşlara da fark ettireceğiz” dedi.

AdminAdmin